Teraz jest 19 grudnia 2018, o 00:34

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: 21 kwietnia 2018, o 23:49 
-

Pochwały: 3
Czyja jest Polska?

Bez mała 100 lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości warto odpowiedzieć na zadane w tytule pytanie.

Bezpośrednim impulsem do tych przemyśleń była dla mnie opinia jednej z użytkowniczek Oficjalnego Forum Giżycka, która w odpowiedzi na mój tekst „Prezydencie Riwlin, tu jest Kraj Polaków!” stwierdziła:

„Tutaj jest państwo żydowskie, państwo chrześcijańskie, państwo świeckie i nawet islamskie – jeśli ktoś jest dobrym Polakiem to ja mu w metrykę nie zaglądam. Jeśli ktoś urodził się w Polsce i jego rodzina mieszka tu od 300 lat, to czy jest gościem?”

Dla mnie Państwo Polskie jest w takim samym stopniu żydowskie, niemieckie, ukraińskie, tatarskie czy afgańskie, w jakim obozy Auschwitz-Birkenau są obozami polskimi. Uważam, że w Państwie Polskim głos decydujący musi należeć do Polaków.

Szanuję prawa mniejszości narodowych i etnicznych zamieszkujących w Polsce do podtrzymywania ich kultury, obyczajów, tradycji, jeżeli nie krzywdzą one innych osób i nie stoją w jaskrawej sprzeczności z wartościami, którymi kieruje się większość Polaków.

Uznaję prawo mniejszości narodowych i etnicznych do posługiwania się ich językami w relacjach społecznych w obrębie danej mniejszości, w działalności kulturalnej i twórczej. Dzieci i młodzież z mniejszości narodowych i etnicznych powinny mieć w szkołach możliwość nauki języka grupy, do której przynależą. Jednak nie dopuszczam możliwości by jakiś inny język poza polskim był językiem urzędowym w moim Państwie.

Nie wymagam od członków mniejszości narodowych i etnicznych, by czuli się Polakami, nawet jeżeli posiadają polskie obywatelstwo. Jednak żądam lojalności i szacunku wobec Państwa Polskiego. Nie godzę się na jakiekolwiek żądania autonomii lub secesji. Nie ma mojej zgody na to by należący do mniejszości narodowych i etnicznych pełnili rolę piątej kolumny obcych państw. Nie godzę się także na supremację w Polsce którejkolwiek mniejszości narodowej lub etnicznej, na jej nadreprezentację w istotnych dziedzinach życia społeczno-ekonomicznego. Nie ma także mojego przyzwolenia na politykę, która może zachwiać demograficzną przewagą Polaków w Polsce.

Za gospodarzy Polski uważam wyłącznie obywateli utożsamiających się z Narodem Polskim, z polską tradycją i kulturą. Obywateli polskich nie czujących się Polakami uznaję w Polsce za rezydentów, niezależnie od tego jak długo oni sami lub ich rodziny zamieszkują na terenie Rzeczypospolitej. Głosowanie przez Polaków na rezydentów w wyborach do władz samorządowych czy centralnych jest według mnie przejawem nieroztropności.

My Polacy powinniśmy zapraszać do polskości, ale nienachalnie – tak by z naszej gościnności skorzystali wyłącznie ci, którzy autentycznie mają taką potrzebę serca. Wyrażam ten sąd jako potomek osoby, która takie zaproszenie przyjęła. Ja nie jestem kimś znaczącym, ale podobną kartę w biografii lub historii rodzinnej mają tak wybitni Polacy jak Józef Unrug, Rudolf Weigl czy Marian Hemar.

Taka jest moja odpowiedź na tytułowe pytanie, którą można skrócić do jednego zdania: Polska należy do Polaków.

A Ty Rodaku lub Rezydencie jak uważasz?

Autor postu otrzymał pochwałę

PostNapisane: 23 kwietnia 2018, o 19:00 
-

A kto to wie ;)

PostNapisane: 24 kwietnia 2018, o 05:53 
-

Obrazki: 2
Pochwały: 91
Benon napisał(a):
Za gospodarzy Polski uważam wyłącznie obywateli utożsamiających się z Narodem Polskim, z polską tradycją i kulturą.

co to ta tradycja ? Pytam o dokładne sformułowanie.

PostNapisane: 23 sierpnia 2018, o 09:24 
-

rumcajs, nie znasz polskich tradycji narodowych?

PostNapisane: 23 sierpnia 2018, o 13:20 
-

Obrazki: 2
Pochwały: 91
Pytanie było inne .

PostNapisane: 19 września 2018, o 16:43 
-

Pochwały: 9
Tutaj mamy odpowiedz.
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ ... 8.html?i=0

No,a przede wszystkim watykańska.Rydzyk i kler,rządzą moją Ojczyzną.
J.Kaczyński nie jest z mojej bajki,ale jednak wierzyłam,że ustawa o zakazie hodowli zwierzat futerkowych,o zakazie trzymania psów na łańcuchach zostanie wprowadzona,ale niestety nie.Rydzyk tupnął nóżką i J.K sie przestraszył.

PostNapisane: 22 września 2018, o 10:15 
-

Matko, co za bzdura.

Czy Kopernik był Polakiem w twoim rozumieniu? No nie, nawet nie gadał po polsku.

Czy Jagiełło był Polakiem? Nie, był Litwinem.

Czy taki Józef Unrug był Polakiem? Nie, był Niemcem i w trakcie wojny miał od Niemców propozycję przejścia na ich stronę.

Pokazywanie jakiejś wyższości jednych mieszkańców danego terytorium nad drugimi dlatego, że są "prawdziwsi" to najgorszy rak toczący dzisiejsze społeczeństwo. Zwłaszcza, że Polska kultura nie jest jakąś kulturą która wybija się na tle innych - po prostu jest i tyle.

I co to w ogole za żądania? Jeżeli jestem Polakiem od czterech pokoleń i uznaje sie za Polaka to zgodnie z twoją wizją mam identyczne spojrzenie na świat co ty? No nie. I nie mam zamiaru go realizować. Bo nie jesteś nikim mającym prawo mi rozkazywać.

Czas chyba uświadomić sobie, że sam fakt przynależności do jakiejś abstrakcyjnej wspólnoty "prawdziwych Polaków" nie czyni cię w niczym lepszym.

PostNapisane: 22 września 2018, o 14:39 
-

Pochwały: 3
Zaś w moich żyłach po mojej Babci płynie krew niemiecka.
Tyle,za ani Babcia,ani moja Mama ,ani ja nigdy nie czuliśmy się Niemcami,tylko zawsze POLAKAMI.
W czasie okupacji moja Babcia nie podpisala żadnej niemieckiej listy i cała wojnę Ona jak i Dziadek i ich dzieci(w tym moja Matka musieli się ukrywać).
I to Ona jest dla mnie wzorem polskości i patriotyzmu,nie Ci napakowani mlodzi ludzie w koszulkach z przerobionym Orłem.
Patriota jest mój Ojciec,który w jednym z ostatnich transportów wrócił z Anglii do Ojczyzny.Walczył w wojsku Andersa,ale Ojczyzna była w potrzebie,więc do Niej wrócił.
Trzeba było ją odbudować,to zakasał rękawy i wziął sie do pracy.
Teraz patrzac na to co się w mojej Ojczyznie dzieje,Bogu dziękuje,ze Rodzice już nie żyją.

Strefa czasowa: UTC + 1