Teraz jest 20 listopada 2018, o 20:34

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: 28 lutego 2014, o 11:55 
-

Witam czy ktoś w ogóle tutaj ma pojęcie o rekuperatorach i stosowaniu ich w swoich domach? Szukam wiarygodnych opinii, najlepiej, gdybym mógł zobaczyć na własne oczy jak to właściwie wygląda i chciałabym porozmawiać z osobami, które stosują takie rozwiązania u siebie. Jestem w trakcie myślenia o budowie domu i zastanawiam się czy nie podjąć wyzwania związanego z budową domu pasywnego ;) Proszę pomóżcie jeśli ktoś ma jakieś info na ten temat !

PostNapisane: 2 marca 2014, o 21:07 
-

Rekuperator służy wyłącznie do odzysku ciepła w wentylacji mechanicznej. Nie służy do grzania jak co niektórzy myślą.
Dom pasywny to już bardzo wysoka poprzeczka a rekuperacja jest jedną z wielu jego składowych.
Dom pasywny to izolacje grubo powyżej 30cm, szczelność aptekarska, wentylacja mechaniczna z rekuperacją oraz ogrzewanie najczęściej elektryczne. Można "oszukać" wymóg domu pasywnego stosując pompy ciepła. Ale to już inny temat.

Wentylacja mechaniczna służy do zapewnienia prawidłowej wymiany powietrza w domu. Rekuperator służy do odzysku ciepła z powietrza wyrzucanego przez tą wentylację.

Nowe domy im bardziej ocieplone i szczelne (a pasywny to już ekstremalnie ocieplony i szczelny) tym bardziej narażone są na brak wymiany powietrza z otoczeniem. W związku z tym przy braku odpowiedniej wentylacji powstaje problem wilgotności a w konsekwencji zagrzybiania. Dlatego w takich domach rekomenduje się montaż wentylacji mechanicznej z rekuperatorem.

Koszt wentylacji mechanicznej (WM) z rekuperatorem z uwagi na nowość jest wysoki 15-30tyś zł. Inwestycja jest więc nieopłacalna ... ale coraz częściej konieczna.

PostNapisane: 26 marca 2014, o 17:50 
-

Witam, widzę, że zna sie Pan na rzeczy, wiec może i mi bedzie Pan pomocny. Ja potrzebuje porady odnośnie rekuperatorów, planuje budowę domu i chce zatrudnić najlepszą firmę do realizacji. Polecają mi dwie firmy rekuperatory , a druga to ventermo. Czy ma Pan, bądź ktokolwiek inny dobre doświadczenia z którąś z tych firm? Będę wdzięczna za pomoc.

PostNapisane: 30 marca 2014, o 23:05 
-

Bardzi dziękuję +WRMC za tak obszerną odpowiedź.

Znalazłem takie bloga o tematyce domów pasywnych
mogę polecić, bo rozjaśniło mi to trochę temat.
n-tech.pl

PostNapisane: 31 marca 2014, o 21:31 
-

mzkowa napisał(a):
Witam, widzę, że zna sie Pan na rzeczy, wiec może i mi bedzie Pan pomocny. Ja potrzebuje porady odnośnie rekuperatorów, planuje budowę domu i chce zatrudnić najlepszą firmę do realizacji. Polecają mi dwie firmy rekuperatory, a druga to ventermo Czy ma Pan, bądź ktokolwiek inny dobre doświadczenia z którąś z tych firm? Będę wdzięczna za pomoc.

Rekuperatory najbardziej chyba znana firma od wentylacji mechanicznej w domach jednorodzinnych. Drodzy a swoje obliczenia robią pod centrale, które sprzedają. Dlatego przeważnie przewymiarowują co jest kosztowne i niekorzystne w wentylacji. Prace wykonują podwykonawcy więc jakość może być różna.
Warto zebrać kilka ofert i porozmawiać z wykonawcami. Wentylacja mechaniczna jest nowością i dużo firm próbuje ją wykonywać nie mając o wentylacji pojęcia niestety. Można łatwo się naciąć.
Wentylacja musi być niesłyszalna i nie może być przewymiarowana.

Polecam popytać się ww firm oraz co najmniej pięciu innych. Oferty, które się dostanie będą różnić się drastycznie. Centrale 2 razy większe lub cena 3 razy większa. Warto te oferty przedstawić na jakimś forum budowlanym np muratora, gdzie można uzyskać bardzo dużo cennych wskazówek.

-- 31 marca 2014, o 21:33 --

leon99 napisał(a):
Bardzi dziękuję +WRMC za tak obszerną odpowiedź.

Znalazłem takie bloga o tematyce domów pasywnych
mogę polecić, bo rozjaśniło mi to trochę temat.
n-tech.pl

Dużo można dowiedzieć się chociażby ze wspomnianej firmy rekuperatory. Dodatkowo zrobią wycenę i prześlą dużo materiałów.

PostNapisane: 8 maja 2014, o 19:09 
-

Pisać to można, nikt im nie zabroni.

niższe koszty ogrzewania domu (nawet o 50%);
możliwość zmniejszenia rozmiarów grzejników i mocy pieca grzewczego (nawet o 45% mniejsze zapotrzebowanie budynku na ciepło);

Żadna rekuperacja nie zastąpi izolacji domu. Straty na wentylację w standardowym domu to ok. 30% więc jak można zyskać więcej?

budynek jest energooszczędny (lepszy współczynnik energooszczędności w świadectwie energetycznym);
Bzdura! Aby zaklasyfikować budynek jako energooszczędny trzeba spełnić warunek zapotrzebowania ciepła mierzonego w kWh/m2/rok a nie samo posiadanie rekuperacji.

możliwość rezygnacji z budowy drogich kominów do wentylacji grawitacyjnej;
Droższa od budowy kominów jest rekuperacja, jakby nie liczyć.

możliwość rezygnacji z droższych okien z nawiewnikami i mikrowentylacją;
Jest to wymóg konieczny do zastosowania wentylacji mechanicznej.
Przy okazji dodam, że nawiewniki w oknach to nic innego jak ich dziurawienie. Cały zysk z "ciepłych" okien jest tracony. Skutek jest taki sam jakbyśmy wstawili stare nieszczelne okna jakie montowało się jakiś czas temu.

podwyższenie standardu budynku (łatwiejsza późniejsza sprzedaż);

Sprzedaż zależna jest od popytu i reklamy a nie od samego posiadania.

brak niebezpiecznych dla zdrowia przeciągów (nie ma potrzeby przewietrzania poprzez naprzeciwległe otwarcie okien);
Demagogia. Mogli dopisać, że przeciąg może wypchnąć małe dziecko przez okno...

budynek z wentylacją mechaniczną jest przewietrzany w każdych warunkach (niezależnie od warunków atmosferycznych);

Zapewnia świeże powietrze niezależnie od warunków pogodowych oraz pory roku.

nawiewane powietrze jest filtrowane (mniej alergenów i pyłów w domowym powietrzu);
Przydatne dla alergików przy zastosowaniu odpowiednich filtrów.

lepsze samopoczucie przez całą dobę dzięki mniejszej zawartości CO2 w powietrzu;
Wymiana powietrza pozwala utrzymać zawartość CO2 na normalnym poziomie. Zbyt wysokie stężenie CO2 powoduje złe samopoczucie i zmęczenie.

niższa emisja CO2 do atmosfery (ochrona środowiska);
Ciekawe w jaki sposób???

oddychamy tylko świeżym powietrzem: rekuperacja dostarcza świeże powietrze i usuwa zużyte;

Nie do końca prawda, lecz jakość powietrza zdecydowanie lepsza.

rekuperacja obniża zawartość wilgoci w powietrzu wewnętrznym;
Tyle, że jest to minus rekuperacji, która wysusza nadmiernie powietrze.

możliwość montażu gruntowego wymiennika ciepła (dodatkowe chłodzenie latem i jeszcze większa sprawność rekuperatora zimą);
Koszty przekroczą zyski. Jest to nieopłacalne.

brak zaparowanych okien i luster (nawet podczas kąpieli!);
Duży plus wentylacji mechanicznej, niezależnie czy się ma rekuperator czy nie.

brak komarów, much i innych insektów oraz zdecydowanie mniej kurzu w domu;
Duży plus wentylacji mechanicznej, niekoniecznie rekuperatora.

ciągły dostęp do świeżego powietrza (również zimą) bez wychładzania domu;

Powtarzają się...

budynek jest bezpieczniejszy zarówno wtedy, gdy jesteśmy w domu, jak i podczas nieobecności (brak konieczności otwierania okien);
Są też wady wentylacji mechanicznej jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Więc nie tak bezpiecznie.

[b]
możliwość odcięcia się od hałasu panującego na zewnątrz (nie ma konieczności otwarcia okien)

Zamknięte i szczelne okna to niższy hałasy z zewnątrz. Plus dla wentylacji mechanicznej.

PostNapisane: 24 sierpnia 2017, o 09:32 
-

Jeśli o mnie chodzi to zdecydowałem się na gruntową pompę ciepła bezpośredniego odparowania od firmy xxx i stwierdzam że tak, można jak najbardziej zaoszczędzić. Dużym plusem jest też to, że sam koszt pompy w przypadku tej firmy jest o wiele niższy, niż ma to chociażby miejsce w przypadku niemieckich producentów. Stawiają też na wysoką jakość, bo wszystko jest wykonywane na zamówienie. Do tego serwis 24/7 - ja jestem zadowolony.

Ostatnio edytowano 25 sierpnia 2017, o 00:56 przez mixol, łącznie edytowano 1 raz
Post zawiera reklamę, niezgodne z regulaminem tego forum!

PostNapisane: 27 stycznia 2018, o 18:50 
-

Brat ma dom z systemem rekuperacji i chwali sobie bardzo. Uważa, że oszczędności są, bo rekuperator pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu w dłuższej perspektywie. U niego budową domu zajmowali się ITOdesign, więc może warto podpytać u firmy, która buduje domy z zastosowaniem tego systemu.

Strefa czasowa: UTC + 1